Styv rotorborste i nylon för alpin skidtuning. Ger beläggningen en slät, blank och ren finish efter vallning, 100 mm bredd.
Swix Alpine Roto Nylon 100 mm är en styv nylonborste byggd för alpin skidverkstad. Den används i borrmaskin för att ge sulan en slät och blank finish efter vallning, och är gjord för att hantera alla typer av paraffin och pulver i den avslutande polishen.
Borsten har fasta, styva borststrån i svart nylon och en bredd på 100 mm, vilket gör den effektiv att arbeta med över hela sulan. Den fungerar särskilt bra tillsammans med en naturhårsborste - nylonborsten tar det grova jobbet med att lyfta fram strukturen, medan naturhårsborsten finslipar glidytan ytterligare.
Borsten passar dig som vallar alpinskidor regelbundet och vill ha ett effektivt verktyg för sista steget i vallningen, från klubbnivå till tävling.