Trail Runner Free 2 är en lätt och smidig pannlampa med 450 lumen (AAA) eller upp till 500 lumen (hybridbatteri), utvecklad för löpare som vill ha en störningsfri upplevelse. Med Free Technology är strömkabeln integrerad i pannbandet – inga sladdar som trasslar eller skaver. Silva Intelligent Light ger både fokuserat avståndsljus och brett ljus nära, vilket minskar huvudrörelser och ger bättre kontroll i teknisk terräng.
Med 2:a generationen av Trail Runner Free har kylningen optimerats med hjälp av en kraftigare kylare, vilket medför att lampan kan leverera upp till 550 lumen (beroende på batterityp) samtidigt som den behåller sin smidighet. Silva's ultralöpare har varit en viktig del av utvecklingarbetet och löpning har varit i fokus i utvecklingen av varje liten detalj på lamporna.
Lampan levereras med Hybrid Battery Case som fungerar med både AAA-batterier och Silva Hybrid Battery (batterier ingår ej). Det röda säkerhetsljuset på battericaset ökar synligheten bakifrån. Trail Runner Free 2 är IPX5-klassad, har låg vikt (60 g utan batteri) och ett pannband med silikonsträng som håller lampan stabilt på plats – även under långa pass.
Brinntider: