OS1st Vadskydd
CS6

Visa produktinformation
Välj färg: Black
Välj storlek: XL
0 kr
Fri frakt från 599kr
Snabba leveranser
Ej i lager

Beskrivning

Compression sleeves för vaden med graderad kompression, sömlös konstruktion och säker passform – för löpning och träning med mycket belastning.

CS6 Performance Calf Sleeves från OS1st är compression sleeves för vaden, gjorda för löpning, intervallträning och långa dagar på fötterna. Den graderade kompressionen stödjer muskeln där trötthet och stelhet brukar uppstå, och hjälper vaden att ta upp återkommande stötar och belastning i varje steg.

Sleevesen sitter sömlöst och med en säker passform som minskar glidning under träning, utan att kännas i vägen eller tillföra onödig volym. Den lätta, andningsbara stickningen gör dem bekväma att ha på under lång tid, och den smala profilen gör att de fungerar smidigt tillsammans med både strumpor och skor.

CS6 passar dig som vill ha extra stöd åt vaden vid löpning eller annan träning med mycket upprepad belastning, utan att byta ut resten av din utrustning eller rutin.

Mät vaden runt den bredaste delen och fotleden runt den smalaste delen för att hitta rätt storlek.

Produktinformation