Fischer Stakskidor
Speedmax 80 DP Sprint IFP

Visa produktinformation
Välj längd: 191 CM
Information för montering
kg
Fältet är obligatoriskt
cm
Fältet är obligatoriskt
eu
Fältet är obligatoriskt
Fältet är obligatoriskt
Fältet är obligatoriskt
6 495 kr

Ej i lager

Beskrivning

Fischer Speedmax Series 2025 - Den sticker verkligen ut med sin gul/turquoise re-design över hela linen med skidor och pjäxor. Fischer breddar hela skid line-upen med fler spannkurvor, bland annat 702 för klassiska-skidor och DP Sprint Plus för stakskidor, vilket ger större möjligheter för dig som åkare att verkligen hitta rätt skida för just dig.

Fischer Speedmax 80 DP Sprint IFP hämtar mycket teknologi från Speedmax 100 DP Sprint men ligger i ett bättre prisläge för den ambitiösa motionären. En lätt Air Core Carbon-kärna, World Cup Plus belag och Cold base bonding talar för att modellen har många egenskaper för att åka riktigt fort. Modellen tillverkas endast i en längd, 191 cm. Den kortare längden på skidan gör att man kan ligga tätare mot åkarna framför och nyttja "slip streamen" som gör det mer energisnålt att åka, perfekt på långlopp!

Spannkurvan Double Poling är optimerad för att ge effektiv kraftöverföring vid stakning, med en konstruktion som gör att längre kontaktytor ger ett väldigt bra glid vid kall, torr och fin snö.

Skidan tillverkas med Fischer unika Cold base bonding-teknik där skidan sätts ihop utan värme vilket gör att belaget ej förstörs i värmeugn och därmed tar åt sig valla bättre, glider bättre med en kärna som inte påverkas av väderförhållanden.

OBS: Bindning ingår inte i den här skidan. Många leverantörer väljer att visa upp sina skidor med bindning, men notera att bindningen inte ingår i skidan. Du får därför inte glömma att köpa med en bindning om du behöver en.

Produktinformation